SpaceX już dwa razy podjęło się próby wystrzelenia Starshipa na orbitę, lecz succes pełen nie został jeszcze osiągnięty. Osiągnięcie wszystkich celów związanych z lotem orbitalnym jest nadal przed nimi, jednak oczekuje się, że trzecia próba zdecydowanie odbiegnie od poprzednich.

Obecnie zespół SpaceX przygotowuje się do kolejnej, wyjątkowej próby wysłania rakiety Starship na orbitę. Jest to projekt sztandarowy firmy, którego kluczową cechą jest moźliwość wielokrotnego użycia samej rakiety. Starship ma być w stanie całkowicie zastąpić aktualne rakiety, takie jak system odpalania kosmicznego NASA (SLS) czy Saturn V. W ostatnim czasie odbyły się dwie próby lotu Starshipem w 2023 roku – jedna wiosną, a druga jesienią.

Podczas pierwszej próby, pomimo wielu niepowodzeń początkowych, drugie podejście można było uznać za częściowo skuteczne. Przetrwało stanowisko startowe, ale problemy techniczne doprowadziły do destrukcji zarówno dolnego jak i górnego stopnia rakiety. Firma musiała dokonać 63 poprawek wyznaczonych przez FAA. Po ich wykonaniu, 18 listopada 2023 roku Starship po raz drugi pomyślnie oderwał się od powierzchni Ziemi. Chociaż rakieta osiągnęła przestrzeń kosmiczną na pułapie 148 kilometrów, lot orbitalny się nie udał i obie sekcje rakiety zostały zniszczone.

Elon Musk stwierdził, związku z drugą próbą, że „gdyby ładownia Starshipa była pełna, to nie doszłoby do eksplozji”. Po tym niepowodzeniu, miała miejsce analiza przez FAA, która zakończyła się w lutym 2024 roku. Raport wykazał potrzebę podjęcia kolejnych poprawek – tym razem ich liczba wynosiła 17.

Nadchodzący trzeci lot Starshipa jest szeroko oczekiwany i uważa się, że przyniesie zaskakujące zmiany, w tym skrócenie czasu tankowania rakiety do 45 minut oraz nowe procedury podczas lotu. W planach jest eksperyment polegający na transferze paliwa oraz próba ponownego odpalenia silników Raptor w kosmosie przed kontrolowanym wejściem w atmosferę.

SpaceX spodziewa się osiągnięcia wyższego pułapu i zmieniono planowaną trajektorię lotu, która teraz ma skończyć się na Oceanie Indyjskim zamiast Hawajów. Przewidywany start trzeciego lotu to 14 marca, w dniu liczby Pi, choć finalna data zależeć będzie od wielu czynników, w tym od zgody FAA. SpaceX poprawia też inne aspekty, jak instalacja dodatkowych anten.

Trzeci lot, z wykorzystaniem Ship 28 i Booster 10, ma doprowadzić do zbierania danych dla przyszłych wersji rakiety, których ostateczny projekt ma jeszcze urosnąć – Musk planuje, że Starship będzie miał długość nawet do 150 metrów. Jednak firma skupia się najpierw na doskonaleniu obecnej wersji i nauczaniu się wielokrotnego wykorzystania poszczególnych elementów rakiety przed przejściem do jeszcze większych projektów.

Źródło: https://www.benchmark.pl/aktualnosci/starship-trzeci-lot-kiedy-i-jak.html

Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 1 Średnia: 4]