Aktywność fizyczna, a w szczególności konkretne jej formy, takie jak chodzenie, są istotne w zapobieganiu niektórym chorobom. Długie godziny spędzane na siedząco, przekraczające 10 godzin dziennie, wiążą się z większym prawdopodobieństwem zachorowań na cukrzycę, nowotwory i choroby układu krążenia. W badaniu międzynarodowego zespołu naukowców odkryto, że można zniwelować szkody wynikające z nadmiernej siedzącej aktywności, wykonując odpowiednią liczbę kroków każdego dnia.
Chociaż powszechnie zalecane jest, by dorośli przemieszczali się średnio około 10 tysięcy kroków dziennie, takie podejście nie bierze pod uwagę indywidualnych różnic w stylu życia i kondycji. Powszechność siedzącego trybu życia stanowi zagrożenie dla zdrowia, mogąc prowadzić do skrócenia średniej długości życia. W jaki sposób jednak osoby, które większość czasu przeznaczają na siedzenie, mogą przeciwdziałać ryzyku chorób?
Wychodzi na to, że kluczem do zminimalizowania zagrożeń jest ilość wykonanych kroków na co dzień. Tak wynika z badań opublikowanych w „British Journal of Sports Medicine”. Wyniki tych badań pokazują, że nawet bardzo siedzący tryb życia może być równoważony przez odpowiednią liczbę kroków, co redukuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych a także przedwczesnej śmierci. Pomimo że warto walczyć z nadmiarem siedzenia, to napiętnowanie tego jako wyrok na zdrowie nie jest już tak oczywiste.
Matthew Ahmadi z Uniwersytetu w Sydney, będący współautorem badań, powiedział: „Każdy ruch ma znaczenie, jest to ważne przesłanie. Ludzie mogą i powinni próbować zrównoważyć konsekwencje zdrowotne nieuniknionego siedzącego trybu życia poprzez zwiększenie dziennej liczby kroków”.
Badania obejmowały analizy danych 72 174 uczestników UK Biobank, której celem jest monitorowanie zdrowia ochotników przez minimum 30 lat począwszy od 2006 roku. Śledzenie średniego stanu zdrowia trwało około 6,9 roku. Akcelerometry noszone przez uczestników przez siedem dni pomogły oszacować ich aktywność fizyczną, liczbę kroków i czas spędzany w pozycji siedzącej. Przeciętny czas siedzenia wynosił 10,6 godziny dziennie, przy czym rozróżniono osoby spędzające więcej czasu na siedzeniu od tych, które miały ten czas krótszy.
Naukowcy ustalili, że optymalna liczba to 9-10 tysięcy kroków na dzień po to, by zniwelować skutki ekstremalnie siedzącego trybu życia – obniżając ryzyko chorób sercowych o 21% oraz śmiertelności o 39%. Zauważono korzystne zmiany już przy liczbie 4-4,5 tysiąca kroków dziennie. Niezależnie od ilości czasu spędzonego na siedząco, pozytywny wpływ na zdrowie zaczynał się już od poziomu 2,2 tysiąca kroków.
Ahmadi podkreślił: „Każda ilość kroków powyżej referencyjnej wartości 2,2 tysiąca dziennie wiązała się z niższą śmiertelnością i ryzykiem wystąpienia CVD, zarówno w przypadku niskiego, jak i wysokiego poziomu siedzącego trybu życia”.
Źródło: https://tvn24.pl/tvnmeteo/nauka/prowadzisz-siedzacy-tryb-zycia-sprawdz-ile-krokow-dziennie-powinienes-robic-st7815127